Jan Ziemski (1920-1988), BEZ TYTUŁU, 1976 r.

cena wywoławcza
~9 324 EUR
~10 489 - 12 820 EUR

relief, technika własna/sklejka, 61 x 60 cm
sygnowany i datowany na odwrocie: Jan Ziemski I 1976 r.
Jan Ziemski był współtwórcą lubelskiej Grupy Zamek (1956-1960), do której należeli m.in. Włodzimierz Borowski i Tytus Dzieduszycki. Jerzy Ludwiński - teoretyk grupy - tak o nich pisał: „Jeżeli przeciwstawienie się akademizmowi sztuki oficjalnej i tęsknota za twórczością inną może być uważana za program, to taki jest program lubelskich plastyków” ([w:] Magdalena Moskalewicz, Grupa Zamek - pół wieku później, „Arteon” 2008, nr 2 [94]). W drugiej połowie lat 60. Ziemski zaczął tworzyć prace przestrzenne, stając się jednym z najwybitniejszych twórców op-artu w Polsce. Zafascynowany był problemami przestrzeni, ruchem i światłem. Sferycznie wygięte listewki, czyste, wyraziste barwy tworzą harmonijne geometryczne układy.