12

Kiejstut Bereźnicki (1935), MARTWA NATURA, 1980 r.

Estymacje: 5 594 - 6 993 EUR
Dodatkowe opłaty: +5% / 3% Droit de suite
olej/płótno, 90 x 116 cm
sygnowany p.d.: 1980 K. Bereźnicki

Studiował w gdańskiej PWSSP, uzyskując dyplom w 1958 roku w pracowni prof. Stanisława Teisseyre’a. Twórczość Kiejstuta Bereźnickiego jest osobna, artysta nie podąża za modami. Wręcz przeciwnie, zwraca się ku sztuce dawnej, ku wielkim mistrzom malarstwa.
Prezentowana martwa natura w swojej prostocie, ciepłej gamie barwnej i świetlistości przypomina barokowe - hiszpańskie i holenderskie - ujęcia tego tematu. Współczesne jest jednak podejście twórcy do malarstwa jako takiego: „Czy maluję garnek czy postać - nie staram się myśleć inaczej” - mówi Bereźnicki, i dodaje: „[…] przedmiotów nie rozpatrywałbym w sensie znaczeń symbolicznych, tak jak to było w baroku. Dla mnie ważna jest przede wszystkim forma, dopiero później staje się ona przedmiotem, aż w końcu nabiera znaczenia. Jest to dopiero trzecia warstwa” (Cyt. za: B. Deptuła, Malarz światów równoległych, [w:] Kiejstut Bereźnicki. Malarstwo i rysunek, 14 maja - 21 czerwca 2015, Państwowa Galeria Sztuki, Sopot 2015, s. 9-10).
Aukcja Sztuki Współczesnej
06 czerwca 2019 CEST/Warsaw
Cena wywoławcza
5 128 EUR
5 594 - 6 993 EUR
Wyświetleń: 184 | Ulubione: 0

Antiqua et Moderna

Aukcja Sztuki Współczesnej
06 czerwca 2019 CEST/Warsaw

  300 000

Antiqua et Moderna
Antiqua et Moderna Dom aukcyjny i galeria
ul. Freta 19
00-227 Warszawa
+48 228315472