olej/płótno, collage, 80 x 65 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrocie: MWarzecha | 59-67/3 oraz nalepka Desy z wystawy w Musee des Beaux-Arts w Le Chaux (Art Polonais Contemporain, 1967) i naklejka: D 211/67/DEBB
LITERATURA:
- Marian Warzecha. Zbiór, Kraków, 1996, s. 26
- Art Polonais Contemporain. Peintures Tapisserie Affiches Gravure, wstęp P. Seylaz i R. Stanisławski, 1961
W latach 1948-50 oraz 1952-56 studiował malarstwo i scenografię w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a także etnografię i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współtworzył II Grupę Krakowską w 1957 roku. Początkowo uległ wpływom informelu tworzonego przez Tadeusza Kantora, jednak szybko rozpoczął własne poszukiwania artystyczne, dla których impulsem była podróż do Włoch (1959-60 roku), którą odbył z żoną Teresą Rudowicz. Tam oboje artyści odkryli stare księgi i wykorzystywali je tworząc eksperymentalne kolaże. Następnie wykonywał reliefy i przedmioty związane z malarstwem materii. W kolejnych dekadach Warzecha wykorzystywał w swoich pracach doświadczenia konceptualne i zainteresowania matematyką. Indywidulane wystawy prac artysty miały miejsce między innymi w: Nowym Jorku (1961, 1973) i Rzymie (1964).
Prezentowany obraz jest charakterystyczny dla okresu końca lat 50-tych. Jego poetycki nastrój i tajemniczość zostały zderzone z precyzją i oszczędnością środków formalnych. Wklejony wizerunek pieczęci majestatycznej króla Kazimierza Wielkiego z roku 1336 jest zestawiony z fragmentem tekstu włoskiego z XVII wieku (wyłaniającego się z przestrzeni tła) oraz literą E przypominającą odbitkę szablonu. Wszystko to umieszczone jest na neutralnym, jasnym tle tak typowym dla prac artysty.